Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Alişan Arıkan Babasının Adını Ölümsüzleştirdi

Alişan Arıkan Babasının Adını Ölümsüzleştirdi

Alişan Arıkan Babasının Adını Ölümsüzleştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, ''2023 hedefi kapsamında eğitimde de ilk 10'a giremezsek diğer alanlarda da ilk 10'a girmemiz uzun süreli mümkün olmaz'' dedi.

     Yılmaz, Kahramanmaraş'ta İlköğretim Haftası'nın başlaması ve Ömer Faruk Arıkan İlköğretim Okulu'nun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir değişim içerisinde olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla üst düzey bürokratların 81 kente gönderildiğini söyledi. Böylece bürokratların 12 yıllık zorunlu eğitimi yerinde göreceklerini ve yaşanabilecek tereddütleri giderme imkanı bulacaklarını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

''Dünyayla yarışan, bilgili ve nitelikli öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Dünyadaki gelişmeler takip edilerek ancak bu yarışın içerisinde olabilirsiniz. Bakınız Türkiye'nin 2023 hedefi var. 2023 hedefi kapsamında eğitimde de ilk 10'a giremezsek diğer alanlarda da ilk 10'a girmemiz uzun süreli mümkün olmaz. Her şeyin nitelikli insan ve yetişmiş insan gücüne dayandığı bir dönemde eğer biz eğitim sistemimizi sağlam temeller üzerine oturtmazsak, eğitimi kaliteli hale getirmezsek sürdürebilir bir ekonomi ve kalkınma da mümkün olmaz. İşte bunun için devletimiz eğitim hamlesi başlattı.''

 

Vali Şükrü Kocatepe ise yapımı tamamlanan 488 adet yeni derslikle kentte eğitim ve öğretime başladıklarını söyledi.

     Okullaşma konusunda başlatılan seferberliğin en üst düzeye çıktığını aktaran Kocatepe, ''Yapımı tamamlanan 488 derslikle eğitim ve öğretim başlıyoruz. Devam eden okul inşaatlarımız var. Eğitim seferberliği konusunda başlatılan çalışmalara iş adamlarımız büyük destek verdi. Hayırsever iş adamlarımız tarafından yapılacak 18 yeni okulumuz şehrin eğitimine taze kan sağlayacak'' diye konuştu.

     Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve üniversite sınavına değinen Kocatepe, hazırlanan proje ve çalışmalarla sınavlarda puan artışı sağlandığına dikkati çekti.

     Kocatepe, SBS sınavında geçen yıla oranla 27 puan artış sağladığını ve gelecekte kent olarak Türkiye'de ilk 10 il arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti.

     Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan da konuşmasında, kentin son 3 yılda milli eğitimin şantiyesi haline geldiğini ifade etti.