Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

 Kahramanmaş’ta Ömer Faruk Arıkan tarafından 1984 yılında kurulan ve 1987 yılında ilk iplik işletmesi ile üretim faaliyetine başlayan şirketimiz uzun yıllar sektörde en büyük kapasiteye sahip işletmelerden birisi olarak faaliyetine devam etmiştir. İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl düzenlenen sıralamada Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yıllarca yer almıştır. Tekstil alanında yatay ve dikey entegrasyonunu tamamlayarak Hazır Giyim Sektörüne hammadde temin eden, yurt dışında önemli markalara kumaş satan bir üretici konumuna gelmiştir.

 

Kahramanmaraş’ın ekonomi ve sanayisine büyük katkıları olan, bu konularda şehrimizde bir çok konuda öncülük yapan, şehrimizin en köklü ailelerinden biri olan ARIKAN ailesinin müteşebbis ruhlu bir ferdi olan kurucumuz Ömer Faruk Arıkan’ın temellerini attığı birinci iplik işletmemizin 1987 yılında faaliyete geçmesinden sonra yatırımlar hiçbir kesinti olmadan devam etmiştir. İkinci iplik işletmesi, Üçüncü iplik işletmesi ve Örgü İşletmesi yatırımları tamamlanmıştır. 1994 yılında Ömer Faruk Arıkan’ın ani ölümünden sonra bayrağı oğulları Mehmet Arıkan ve Alişan Arıkan teslim almışlardır. Dördüncü iplik işletmesi ile Beşinci iplik işletmeleri ve Katlama-Büküm tesisleri 1997 yılına kadar tamamlanmıştır.

 

Kurulduğu günden 1997 yılına kadar iplik üretimi konusunda  hızlı adımlarla büyüyen, kapasitesini artıran, satış ağını genişleten şirketimiz 60.000 m2. Kapalı alanda günlük 100 ton iplik üretimi ile Ülkemizin en büyük tedarikçilerinden birisi haline gelmiştir.

 

Aile şirketi olmasına rağmen kurumsal yapılaşmasını tamamlayan şirketimiz, 1998 yılında, sahip olduğu hisselerin %15’ini  Halka açarak ulusal pazarda hisseleri işlem gören şehrimizin tek şirketi olmuştur. Aynı yıl özelleştirme kapsamında Sümerbank Kahramanmaraş Pamuklu Sanayii İşletmeleri A.Ş. nide satın alarak aktiflerine katan şirketimiz Dokuma ve Boya Terbiye konusunda da üretim faaliyetine başlamıştır.

 

Dokuma kumaş üretimi konusunda farklı bir yapı oluşturmak üzere şirketimizin iştiraki ile 1997 yılında kurulan Arsan Dokuma Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanlı şirketimiz 1998 yılında yatırımlarını tamamlayarak üretime başlamıştır. Bu iştirakimiz halen Ham ve Boyalı Dokuma Kumaş, Ham ve Boyalı Örgü Kumaş, Boyalı İplik üretimleri ile faaliyetine devam etmektedir. Bünyesinde kurmuş olduğu Kojenerasyon tesisi ile ihtiyacı olan Elektrik enerjisini doğalgaz kullanarak, çevreyi kirletmeden üreten şirketimiz 2014 yılında Bakanlık tarafından enerji verimliliği konusunda ödüllendirilmiştir.

 

Sürekli büyümeyi ve sürdürülebilir bir istikrarı benimseyen yönetim anlayışımız neticesinde başta Enerji olmak üzere Turizm ve Finans konularında da faaliyette bulunan şirketlere iştirak ederek farklı sektörleri içine alan bir yapı oluşturmuştur. İnsana ve topluma olan sorumluluk kültürümüzün bir sonucu olarak Okul, Sağlık Ocağı, Taziye Evi ve Mescitler yapılarak ilgili kurumlara bağış yolu ile kazandırılmıştır. Bu anlayışla, büyük bir aile olan grubumuz, yeni yatırım, proje ve hedeflerle şehir ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir.